Przejdź do stopki

Promocja Gminy

Treść

 

2023

Uczennice gminnych szkół laureatkami ogólnopolskich konkursów

Na początku 2023 roku uczennice dwóch gminnych szkół zostały laureatkami ogólnopolskich konkursów!

Maja Owczarzak - uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie znalazła się w gronie stu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pielgrzymki Jana Pawła II".

Zuzanna Stępińska - uczennica Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta otrzymała III nagrodę za wiersz "Dziadkowie" w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt. "Wiersz o Babci i Dziadku" (kategoria szkół podstawowych, grupa wiekowa 10-14 lat).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dziewczynkom dalszych sukcesów!

Ekipa „Misji Skarb” z wizytą w naszej gminie

19 lutego 2023 r. na ziemi raciąskiej gościli współautorzy popularnej serii dokumentalnej „Misja Skarb” – Michał Antczak oraz Łukasz Cichy. Z inicjatywą zaproszenia poszukiwaczy działających na terenie całej Polski wyszły Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, a także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Raciąskiej „ZIEMOWIT”. W trakcie wizyty goście mieli okazję razem z lokalnymi pasjonatami historii wziąć udział w poszukiwaniu artefaktów z czasów I wojny światowej na terenie wokół sieci okopów w Strożęcinie, a także zjawili się przy pomniku ku pamięci powstańców listopadowych, który znajduje się w Cieciersku.

Panowie Michał i Łukasz nie mogli także nie skorzystać z okazji i nie spróbować swoich sił na gminnej strzelnicy w Strożęcinie. Użyli przy tym karabinu kałasznikow, a także pistoletu pepesza.

Wspaniałe rękodzieło, pyszne jedzenie i energia na scenie – X Jarmark Raciąski za nami!

12 i 13 sierpnia Raciąż ponownie zamienił się w miasteczko kupieckie, a wszystko za sprawą jubileuszowej, X edycji Jarmarku Raciąskiego. Na stoiskach tradycyjnie można było nabyć najróżniejsze towary, a dzieci mogły brać udział w licznych warsztatach i konkursach. Dobrą zabawę zapewniły gwiazdy polskiej muzyki z formacją Poparzeni Kawą Trzy na czele.

Żegnaliśmy lato muzycznie, smacznie i na sportowo

Takiego pożegnania lata w Raciążu dawno nie było. Od 15 do 17 września dużo się działo za sprawą Dni Miasta i Gminy Raciąż. Były koncerty, animacje, strefa rekreacji, konkursy z nagrodami, warsztaty kulinarne z Kołami Gospodyń Wiejskich, a nawet turniej piłkarski.

„Musimy pamiętać, kto był naszym wrogiem” – odnowiony pomnik w Starym Gralewie odsłonięty

W sobotę 9 grudnia w Starym Gralewie odbyła się ważna dla lokalnej społeczności uroczystość. Ponownie odsłonięty został odnowiony pomnik upamiętniający hitlerowską zbrodnię z 1942 roku (tzw. pomnik powieszonych). Był to jeden z elementów odbywającego się w weekend 9-10 grudnia III Ogólnopolskiego Zlotu Poszukiwaczy Misja Skarb.

2022

Gmina Raciąż ma swoją strzelnicę!

30 kwietnia 2022 r. w Strożęcinie, tuż obok sieci okopów z I wojny światowej, uroczyście otwarto gminną strzelnicę, która powstała dzięki środkom własnym naszego samorządu. Z obiektu będą mogli korzystać nie tylko strzelcy, ale wszyscy mieszkańcy gminy.

Jarmark znów zawitał do Raciąża. IX edycja za nami!

Mnóstwo stoisk wystawienniczych z różnorodnym asortymentem, animacje dla dzieci, koncerty pierwszego, a tradycyjne dożynki drugiego dnia – tak w bardzo dużym skrócie można opisać dziewiątą edycję Jarmarku Raciąskiego, która odbyła się w dniu 14 sierpnia oraz szóstą edycję dożynek, które odbyły się 15 sierpnia 2022 r.

Fot. Roman Nadaj

Perłowe gody gminy Raciąż

Sobota 17 września 2022 roku była wyjątkowym dniem dla samorządowców oraz mieszkańców gminy Raciąż – w Starym Gralewie odbyły się uroczyste obchody 30-lecia istnienia samorządu, które zgromadziły wielu znamienitych gości.

W linku Głos Raciąża z września 2022 roku, gdzie znajduje się całość artykułu na 30-lecie Gminy:

https://gminaraciaz.pl/files/files/GLOS%20RACIAZA%20%20NR%2009%202022.pdf

2021

III miejsce Ewy Wielgolaskiej w II Międzynarodowej Olimpiadzie języka rosyjskiego

 

Sukces w międzynarodowym środowisku uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Raciążu. Uczennica ZS w Raciążu, pochodząca z Kocięcina Brodowego Ewa Wielgolaska, stanęła na podium w II Międzynarodowej Olimpiadzie języka rosyjskiego dla uczniów i studentów organizowanej przez Państwowy Uniwersytet w Sankt Petersburgu.

Olimpiada ta miała na celu upowszechnienie języka rosyjskiego na świecie, zachowanie, pogłębienie i rozwój zainteresowania obcokrajowców językiem rosyjskim i kulturą rosyjską. Projekt był adresowany do uczniów i studentów w wieku od 12 do 30 lat. Udział w Olimpiadzie był bezpłatny i obejmował:

  • Etap kwalifikacyjny (21.10.2019 – 26.11.2019)
  • Etap finałowy (13.01.2020 – 24.03.2020)

W Olimpiadzie wzięło udział 3199 uczestników z 98 krajów, 403 uczniów jest laureatami tego przedsięwzięcia. Olimpiada proponowała dwie kategorie wiekowe „Uczniowie” (12-16 lat) i „Studenci” (16-30 lat).

Ewa Wielgolaska wzięła udział w kategorii wiekowej „Uczniowie” (12-16 lat). Pierwszy etap odbył się on-line dla obydwu kategorii „Uczniowie”/”Studenci”. W tej części Olimpiady uczestnicy rozwiązywali test online sprawdzający znajomość słownictwa, zasad gramatycznych, składniowych i interpunkcyjnych języka rosyjskiego, rozumienie treści ogólnej i szczegółowej tekstu w języku rosyjskim (w formie testu poziomującego) oraz pracy pisemnej po rosyjsku.

Drugi etap „Twarzą w twarz” odbywał się na terytorium Polski w Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego w Warszawie. 13 lutego 2020 roku Ewa Wielgolaska przystąpiła do bezpośredniego etapu Olimpiady, w którym rozwiązała cztery podtesty: „Pisanie”, „Czytanie”, „Słuchanie”, „Mówienie”.  Była jedną z najmłodszych uczestniczek w Polsce, która przeszła do finału.

Na wyniki Olimpiady czekała długo, ponieważ Covid 19 na całym świecie spowodował chaos organizacyjny i był głównym powodem opóźnień etapu „Twarzą w twarz” w większości krajów. Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej na Uniwersytecie Państwowym w Sankt Petersburgu znaleziono możliwości ukończenia tego wydarzenia i zapewniono wszystkim uczestnikom, którzy przeszli do drugiego etapu możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności. Email z informacją o międzynarodowym sukcesie dotarł do niej dopiero 2 listopada i dodatkowo trafił do SPAM-u...

Ewa Wielgolaska zajęła III miejsce i znalazła się wśród utalentowanych, młodych ludzi, którzy otrzymali dyplomy dające znaczną ilość punktów podczas rekrutacji na programy edukacyjne Uniwersytetu w Petersburgu na koszt Federacji Rosyjskiej, niezapomniane nagrody i upominki.

Uczennica pracowała pod kierunkiem mgr Marzanny Pietrzak, nauczycielki języka rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Raciążu. Tego sukcesu nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie i wielka praca, jaka została włożona w przygotowanie uczennicy. To sprawiło, że plany udziału w olimpiadzie mogły zostać zrealizowane nawet w niewielkim środowisku. Uczenie odwagi, wiary we własne siły i tego, że marzenia mają sens, to potwierdza przekonanie o roli nauczyciela w kształtowaniu postaw - przecież celem edukacji jest nauk samodzielnego myślenia. Ta dewiza sprawdza się bez względu na miejsce zamieszkania i statut społeczny. Tylko w marzeniach człowiek jest wolny – jeśli nauczyciel potrafi pomóc w ich realizacji, to zasługuje na wielkie brawa – brawo Pani Profesor, brawo Ewo! Niech to zwycięstwo będzie inspiracją dla innych uczniów i nauczycieli. Gratulacje!

Ten sukces jest również dowodem na to, że osoby pochodzące z mniejszych miejscowości także mogą osiągać sukcesy i nie powinny mieć żadnych kompleksów z tym związanych.

ZS Raciąż

Sukces uczennicy z Koziebród

23 czerwca 2021 roku podczas uroczystej gali w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu „Jestem z Mazowsza – to powód do dumy”. Nagrody wręczyli marszałek Adam Struzik oraz wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński.

Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Koziebrodach Maria Szczypa, która zajęła III miejsce w kategorii praca literacka - esej – szkoła podstawowa.                                                                                     

Celem konkursu było zainteresowanie młodego pokolenia rozwojem województwa i rodzinnych miejscowości, a także zachęcenie do pisania własnych utworów literackich.

Do konkursu zgłoszono ponad 1000 prac. Spośród nich komisja wybrała 13 prac plastycznych, 7 fraszek i 15 esejów.                                                                                              

Uroczystą galę wręczenia nagród uświetnił koncert artystów z Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukces KGW Kaczorowy!

31 lipca 2021 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu odbył się wojewódzki finał Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”. W wydarzeniu udział brało Koło Gospodyń Wiejskich Kaczorowy, które zajęło znakomite, III miejsce w konkursie „Kobieta gospodarna i wyjątkowa”! KGW otrzymało także wyróżnienie w konkursie artystycznym.

Festiwal ma na celu przede wszystkim kultywowanie lokalnej tożsamości i tradycji, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności i promocję polskich produktów, a także międzypokoleniową współpracę.

KGW Kaczorowy powstało latem 2019 roku z inicjatywy Justyny Drozdowskiej. KGW regularnie organizuje spotkania integrujące lokalną społeczność, które jednocześnie pomagają w kultywowaniu dawnych tradycji - Wspólne kolędowanie, Ostatki – wypiek pączków i odwiedzanie domów, „bakusy”, Dzień Babci i Dziadka czy Dzień Kobiet. Koło organizuje także zajęcia rękodzielnicze, jak np. nauka przędzenia wełny połączona z pokazem najstarszej mieszkanki sołectwa.

VIII Jarmark Raciąski

W ostatnich latach 14 i 15 sierpnia były ważnymi datami dla społeczności miasta i gminy Raciąż. Nie inaczej było w tym roku. W ciągu tych dwóch dni odbyła się już ósma edycja największej raciąskiej letniej imprezy plenerowej – Jarmarku Raciąskiego.

TVP 3 z wizytą w Raciążu

13 sierpnia do Raciąża zawitała ekipa realizująca program „Warszawski Dzień”, na antenie TVP 3 Warszawa. Głównym tematem, jaki był poruszany podczas programu emitowanego na żywo, był rzecz jasna VIII Jarmark Raciąski. Prowadzące rozmawiały z przedstawicielami Kół Gospodyń oraz miejskich stowarzyszeń, którzy pojawili się w dużym parku miejskim. O największym raciąskim wydarzeniu plenerowym przed kamerami opowiadali także przedstawiciele organizatorów, a wśród Wójt Gminy Raciąż Zbigniew Sadowski i Przewodnicząca Rady Gminy Raciąż Grażyna Rogowska

Tych z Państwa, którzy nie zasiedli przed telewizorami 13 sierpnia, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej warszawa.tvp.pl i objerzenia programu z odtworzenia.

Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

22 sierpnia 2021 r. w hali targowej w Żurominie odbył się Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich – wydarzenie swoim patronatem objęła poseł Anna Cicholska, a gościem honorowym była Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W programie imprezy były m.in. konkurs kulinarny, degustacja potraw i występy sceniczne. Przygotowano również stoiska z tradycyjną żywnością, na których można było kupować różnorodne produkty. Podczas wydarzenia obecne były KGW Szapsk „My Kobiety”, a także KGW „Kobiety Pracujące” Koziebrody.

2020

VII Jarmark Raciąski 

19 i 20 września 2020 roku mieszkańcy miasta oraz Gminy Raciąż mieli okazję spędzić czas na kolejnej, siódmej już edycji Jarmarku Raciąskiego. Jak zawsze, na wszystkich, którzy pojawili się na imprezie czekało wiele atrakcji, pięknych rzeczy do kupienia i same pyszności do skosztowania.

„Pytanie na śniadanie” z wizytą w KGW Kraszewo Gaczułty

13 listopada w popularnym programie śniadaniowym TVP 2 „Pytanie na śniadanie” zaprezentowany został materiał zrealizowany w budynku OSP Kraszewo-Gaczułty, z okazji „Dnia placków ziemniaczanych”. Podczas wizyty ekipy telewizyjnej TVP Panie z KGW Kraszewo Gaczułty zaprezentowały w jaki sposób przygotowuje się placki, które w naszym regionie są niezwykle popularne. Materiał jest dostępny do odtworzenia na stronie internetowej pytanienasniadanie.tvp.pl.

2019

Dożynki 2019 

 
 
  

Nagroda dla mieszkanki Gminy Raciąż

 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 

Gościnne przyjęcie na Dożynkach i Święcie ziemniaka w Nieporęcie !!!

 
 
 

 

 
 
 
 
 

XIV Płońskie Gminne Dożynki Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich i XV Ogólnopolski Konkurs           Recytatorski   " Mówimy Reymontem".

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
Finał Turnieju Gmin “Radia dla Ciebie” - EKOLOGICZNA GMINA 2007 odbył się 2 września w Łazienkach Królewskich w Warszawie. GMINA RACIĄŻ zajęła 4 miejsce.

 Galeria





   16 października 2006 roku Gmina Raciąż odebrała statuetkę za udział w II edycji akcji "Przejrzysta Polska".
Gmina zrealizowała trzy zadania obligatoryjne:
  - opracowanie systemu i przeprowadzenie badania funkcjonowania katalogu usług,
  - opracowanie procedury corocznego przeglądu i monitoringu kodeksu etycznego urzędników prowadzonego przez pracowników urzędu oraz społeczność lokalną,
  - opracowanie z udziałem społeczności i lokalnej procedury konsultacji społecznych 
 
Urząd Gminy Raciąż otrzymał również wyróżnienie za poprawne wykonanie zadań fakultatywnych.

 

 
   4 marca 2006 roku Gmina Raciąż w warszawskim budynku "Gazety Wyborczej" odebrała certyfikat udziału w akcji "Przejrzysta Polska".
    Gmina wykonała sześć zadań obligatoryjnych:
  - zasada przejrzystości
  - zasada przeciw korupcji
  - zasada partycypacji
  - zasada przewidywalności
  - zasada fachowości
  - zasada rozliczalności
   Gmina Raciąż uczęszczała na szkolenia dotyczące akcji i poprawnie wywiązała się z w/w zadań. Wszyscy pracownicy urzędu bardzo aktywnie uczestniczyli w pracach związanych z przystąpieniem Urzędu Gminy do akcji "Przejrzysta Polska", w tym celu Wójt Gminy powołał 6 zespołów realizujących w/w zadania.
     Urząd Gminy już wcześniej podjął starania, aby usprawnić obsługę interesantów. W związku z tym udział w akcji i otrzymanie Certyfikatu sprawiły wiele satysfakcji.
 

W pałacu Małachowskich w Nałęczowie podsumowano szóstą edycje konkursu „Wójt roku”. W konkursie organizowanym przez Redakcję Audycji Rolnych TVP S.A., wyłoniono najbardziej aktywnych gospodarzy gmin. Kapituła konkursu szczególną uwagę zwracała na to w jaki sposób wójtowie potrafią gromadzić gminna społeczność wokół postawionych celów, jak są zaradni w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na rozwój gminy i przedsiębiorczości. Brała też pod uwagę umiejętność organizacji życia społeczno-kulturalnego mieszkańców oraz współpracy z organizacjami społecznymi. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatur – wyłoniła „złotą” dziesiątkę. Gospodarz Gminy Raciąż Ryszard Giszczak został także laureatem nagrody.

 

 

 

Filmy

  • XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich i XV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski " Mówimy Reymontem".