Z Raciąża do Lwowa, Zdołbunowa i Równego (Ukraina)
Treść
W dniach 27 - 30 stycznia 2011 roku przebywała na Ukrainie delegacja Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu w składzie: dyrektor szkoły, członek Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego Polskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Nizielski, nauczyciel i tłumacz przysięgły Stefan Modrzejewski, nauczyciel i trener Piotr Jakubowski, kierownik drużyny piłkarskiej Łukasz Palmowski oraz prezes Klubu Sportowego „Pegaz” Drobin Jarosław Pietrzak, trener Klubu Sportowego „Kryształ” Glinojeck Anatolij Krawczuk, kierowca, działacz sportowy Przemysław Żywicki a także drużyna piłkarska Społecznego Liceum Ogólnokształcącego: Patryk Bonisławski (Sobole), Dawid Dębkowski (Raciąż), Mariusz Ezman (Koziebrody), Kamil Kalinowski (Raciąż), Marcin Kowalski (Koziebrody), Jarosław Makowski (Druchowo), Mateusz Piotrowski (Niedróż Młody), Damian Staniszewski (Raciąż), Łukasz Szelągiewicz (Raciąż), Dawid Żabowski (Raciąż).
Pierwszą miejscowością, którą zwiedzili uczestnicy wycieczki był Lwów (ukr. Львiв), największe miasto zachodniej Ukrainy, będące nadal głównym ośrodkiem nauki i kultury polskiej na terytorium państwa ukraińskiego. Uwagę przyciągały piękne budynki Uniwersytetu Lwowskiego, Teatru Wielkiego, klasztory, kościoły, kamienice, pomniki i inne wspaniałe budowle. Niezapomniane wrażenie pozostawił 40-to hektarowy Cmentarz Łyczakowski – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa i jedna z najstarszych istniejących w Europie. Wszyscy oglądali z dużym zainteresowaniem zabytkowe nagrobki wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi nauki, kultury i polityki. W części tej nekropolii utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa, nazywany także Cmentarzem Orląt Lwowskich.
Po przybyciu do Gimnazjum Humanistycznego w Zdołbunowie uczestników wycieczki powitał dyrektor szkoły Iwan Hnatiuk (na zaproszenie którego przyjechała w ramach rewizyty polska delegacja), starszy wykładowca Obwodowego Instytutu Doskonalenia Nauczycieli w Równem Irena Andruszczuk i wicedyrektor gimnazjum Lilia Karpenko. Uczniowie zostali zaproszeni przez ukraińskich rówieśników do ich domów, gdzie mieszkali podczas pobytu na Ukrainie. Serdeczne powitanie, wzajemne poznanie się młodzieży było dobrym sygnałem, że miło spędzą wspólne dni i nawiążą koleżeńskie kontakty. Czas pokazał, że tak się stało.
Podczas kolejnych dni pobytu polscy piłkarze i ich opiekunowie zwiedzili Zdołbunow (ukr. Здолбунiв), miasto rejonowe w zachodniej części Ukrainy, Równe (ukr. Рiв- не) – stolicę obwodu, miasto które do początku XVII w. należało do dóbr książąt Ostrogskich, a później Lubomirskich. Byli także w mieście Ostróg (ukr.Острог), dawnej rezydencji Ostrogskich. Zwiedzili m.in. akademię założoną w 1579 r. przez ówczesnego wojewodę kijowskiego Konstantego Ostrogskiego. Obecna nazwa uczelni: Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska” (ukr.Нацiональный унiверситет „Острозька академiя”).
29 i 30 styczna piłkarze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, prowadzeni przez trenera Piotra Jakubowskiego, wzięli udział w II Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej , który odbył się w hali sportowej w Równem. Zagrali pięć spotkań z drużynami ukraińskimi: „NWK” Równe, „Niwa” Winnica, „Niwa” Tarnopol, „Wołyń” Łuck i „Ukraina” Łuck. Odnieśli duży sukces. Wygrali cztery mecze i zajęli II miejsce, ustępując zwycięzcy tylko stosunkiem bramek. Otrzymali puchar i dyplom. W dniu poprzedzającym turniej raciąscy piłkarze zagrali mecz towarzyski z drużyną zdołbunowskiego gimnazjum, też odnosząc zwycięstwo. Wszyscy zawodnicy zasłużyli na pochwałę. Za dobrą grę i właściwą postawę należą się im podziękowania i gratulacje.
W bogatym programie pobytu na Ukrainie znalazły swoje miejsce interesujące i znaczące spotkania. Członkowie polskiej delegacji: Andrzej Nizielski, Jarosław Pietrzak i Stefan Modrzejewski zostali zaproszeni przez przedstawicieli władz rejonu zdołbunowskiego. Ze strony ukraińskiej w spotkaniu wzięli udział: starosta, przewodniczący rady, ich zastępcy, naczelnik wydziału oświaty, dyrektor gimnazjum. Rozmawiano o dotychczasowych kontaktach, możliwościach ich poszerzenia, bazie sportowej w szkołach, rozwoju sportu masowego, pracy wychowawczej. Gospodarze są bardzo zainteresowani dalszą współpracą szkół, drużyn piłkarskich i w ogóle młodzieży ukraińskiej i polskiej.
Ww. byli także gośćmi mera miasta Zdołbunowa. Mówiono m.in. o wzajemnych kontaktach pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami (SLO w Raciążu i Gimnazjum w Zdołbunowie), jakie miały miejsce do tej pory oraz dalszej współpracy tych placówek.
Członek Wydziału Piłkarstwa Młodzieżowego Polskiego Związku Piłki Nożnej, dyrektor Zespołu Szkół STO w Raciążu Andrzej Nizielski i były dyrektor Szkoły Sportowej w Zdołbunowie, trener KS „Kryształ” Glinojeck Anatolij Krawczuk spotkali się z szefem Rówieńskiej Obwodowej Federacji Piłki Nożnej Władimirem Poliszczukiem i Miejskiej Federacji w Równem Walerijem Gładkowem w celu omówienia form współpracy w zakresie dalszego rozwoju piłkarstwa młodzieżowego w Polsce i na Ukrainie
Młodzież polska i ukraińska miała okazję bawić się wspólnie na szkolnej dyskotece zorganizowanej specjalnie z okazji przyjazdu raciąskich gości do Zdołbunowa. Dorośli natomiast zostali zaproszeni do domu rodziny ukraińskiej, gdzie bardzo miło, w prawdziwej rodzinnej atmosferze spędzili część wieczoru.
Kiedy nadszedł dzień odjazdu, żal było opuszczać gościnną ukraińską ziemię. Długo trwały serdeczne pożegnania z gospodarzami i wzajemne podziękowania. Polska delegacja odjechała w przekonaniu, że współpraca szkół będzie trwała bardzo długo a uczniowie, którzy się poznali, będą utrzymywali wzajemne kontakty.
W oficjalnych listach, które strona polska przekazała ukraińskim gospodarzom, napisano m.in.: „Jesteśmy wzruszeni gościnnością i serdecznym przyjęciem, z jakim spotykamy się z Państwa strony. Jesteśmy przekonani, że nasze spotkania i wspólnie spędzony czas (…) zaowocują dalszymi wieloma kontaktami i przyjaźniami…”
Natomiast dyrektor Gimnazjum w Zdołbunowie, w imieniu strony ukraińskiej, w przesłanym podziękowaniu „Подяка” napisał w języku polskim m.in.: „(…) pragnę serdecznie podziękować za wspieranie współpracy między naszymi szkołami. Jesteśmy pod ogromnym pozytywnym wrażeniem od zapoznania się z bardzo grzecznymi i zdolnymi piłkarzami. (…) składam również podziękowania (…) za fachowe podejście do wykonywanych funkcji Ambasadorów Polski na Ukrainie.” Stefan Modrzejewski