Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wczoraj na raciąskim cmentarzu parafialnym odprawiona została uroczysta msza święta w intencji poległych w obronie ojczyny po napaści hitlerowskich Niemiec 1 września 1939 roku. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz gminy - Wójt Zbigniew Sadowski, Przewodnicząca Rady Gminy Grażyna Rogowska, Radny Stanisław Karpiński, a także przedstawiciele władz miejskich, szkół, stowarzyszeń oraz strzelcy z Plutonu Strzeleckiego w Raciążu. Swoim przemówieniu gospodarz gminy mówił m.in. -

"Spotykamy się w tym symbolicznym dniu 1 września, żeby uczcić pamięć polskich bohaterów, żeby pamiętać o tym najstraszliwszym katakliźmie XX wieku jakim była II wojna światowa rozpętana przez hitlerowskie Niemcy [...] Losy narodu polskiego wielokrotnie wystawione były na próby – nierzadko bolesne, wymagające ofiar. I dlatego historia naszego narodu to coś więcej niż tylko fakty z przeszłości. Na przeszłość musimy patrzeć jak na źródło wiedzy, księgę przestróg i kierunkowskaz działań. Nie spotykamy się jednak by rozdrapywać rany, rozliczać. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci, pamięci która każe pochylać się nad doznaną krzywdą, ale i przestrzega, by nigdy nie powtórzył się tamten czas. Obecnie w dobie konfliktów zbrojnych, a szczególnie wojny na Ukrainie jesteśmy odpowiedzialni za przekazywanie światła pokoju braterstwa i przyjaźni obecnym i przyszłym pokoleniom [...]".

Po zakończeniu nabożeństwa złożone zostały symboliczne kwiaty ku czci ofiar sprzed 83 lat.