Przejdź do stopki

Informacja nt. wysiewu międzyplonów ścierniskowych zadeklarowanych we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

Informacja nt. wysiewu międzyplonów ścierniskowych zadeklarowanych we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich

Treść

Kierownik Biura Powiatowego

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w

Płońsk ul. Sienkiewicza 11

09-100 Płońsk tel. (23) 664-01-43

 

Płońsk, dnia 20-08-2015

 

W związku z możliwością dokonywania zmian w zakresie zadeklarowanych obszarów EFA we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich w roku 2015 w związku z brakiem możliwości wysiewu międzyplonów ścierniskowych z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznymi (susza, wysokie temperatury) poniżej przekazuję następujące informacje:

 

1. Jeżeli rolnik nie może dokonać zmiany elementu  EFA   i z powodu warunków agrometeorologicznych rolnik nie może dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego w przewidywanym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów (Dz. U. poz. 354) terminie, tj. do dnia 20 sierpnia, to taki stan faktyczny, może stanowić podstawę do uznania takich okoliczności  jako siły wyższej.

Takie okoliczności  nie dotyczą jednak wszystkich rolników, którzy zadeklarowali we wnioskach o płatność jako element EFA -międzyplon ścierniskowy, ponieważ termin, w jakim rolnik mógł dokonać siewu międzyplonu jest zależny od terminu zbioru przedplonu, co mogło mieć miejsce nawet na początku lipca (termin wysiewu międzyplonu ścierniskowego jako obszaru proekologicznego określony w ww. rozporządzeniu trwa ad dnia 1 lipca do dni a 20 sierpnia), a wiec w okresie, kiedy na danym obszarze mogły wystąpić warunki umożliwiające wysiew międzyplonu ścierniskowego. Część rolników, którzy z przyczyn obiektywnych nie mogą dokonać terminowego wysiewu międzyplonu ścierniskowego może posiadać w gospodarstwie więcej obszarów EFA niż wymagane 5% . W takim przypadku, zgodnie z wytycznymi KE jeśli rolnik zadeklarował międzyplony ścierniskowe ma on możliwość wskazania innych elementów EFA, które posiada w gospodarstwie w celu "skompensowania" nieobsianej powierzchni międzyplonu. 

 

W toku prowadzonego postępowania w sprawie uznania danych okoliczności jako siły wyższej, kierownik Bp będzie uwzględniać miejsce położenia gospodarstwa i ustalać czy jest to obszar szczególnie narażony na deficyt wody na podstawie raportów IUNG.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U., poz. 308, z późn. zm.), organem właściwym w sprawie uznania wystąpienia siły wyższej jest kierownik biura powiatowego ARiMR, do którego, stosownie z art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 64012014, rolnicy zgłaszają na piśmie przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności wraz z dowodami potwierdzającymi ich wystąpienie.

    W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do płatności lub liczbę zwierząt kwalifikujących się do płatności związanych do zwierząt w przypadku wystąpienia choroby epizootycznej lub gdy rolnik nie mógł wypełnić swoich zobowiązań w zakresie przestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności lub gdy rolnik nie mógł złożyć wniosku lub zmiany do wniosku w terminie, rolnik powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia, w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód/dy potwierdzający/e wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej.